Вкупно 38 лица заразени од коронавирус во Франција

Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Веран на прес-конференција истакна дека Франција е подготвена за епидемијата од коронавирусот.

Францускиот здравствен службеник Жером Саломон рече дека од 38 регистрирани случаи, двајца починале, 12 се излекувани, а 24 и натаму се во болница, од кои двајца во тешка состојба.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *