Пендаровски во Полска

Со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денес ја почна официјалната посета на Полска.

Тој беше пречекан од претседателот на Република Полска Анджеј Дуда.

По тет-а-тет средбата на претседателите Пендаровски и Дуда делегациите на двете држави одржаа пленарен состанок на кој се потврдија искрените пријателските односи и политички дијалог. Полска е постојан поддржувач на нашите евроатлантски интеграции и за време на посетата на претседателот Пендаровски се очекува да биде реафирмирана поддршката за Северна Македонија да отпочне претпристапни преговори за ЕУ.

Претседателот Пендаровски како што соопшти неговиот кабинет ќе оствари билатерални средби со Маршалот на Сејмот – Елжбијета Витек и со Маршалот на Сенатот Томаж Гроцки.

Во рамки на официјалната посета претседателот Пендаровски ќе се сретне со истакнати слависти и македонисти кои живеат и работат во Република Полска.

За време на официјалната посета на Република Полска Ппретседателот Пендаровски е придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска.

You must be logged in to post a comment Login

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР