Проширувањето на ЕУ е алатка за мир и стабилност

Политиката на проширување на Европската унија е главен инструмент за постигнување мир – стабилност и безбедност во Западен Балкан – изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на средба во Брисел со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Бугарија отсекогаш била конзистентна во својата поддршка за регионот врз принципот на сопствени заслуги. – рече Борисов.

Тој истакна дека проширувањето и за Западен Балкан и за ЕУ носи непроценливи придобивки како што се предвидливост и просперитет.

Очекуваме хрватското претседателство со ЕУ да постигне добри резултати за шесте земји од Западен Балкан на претстојниот Самит во Загреб во мај – изјави бугарскиот премиер.

Борисов уште истакна дека Бугарија воспоставила добра соработка со хрватското претседателство спомнувајќи го и тоа дека Бугарија и Северна Македонија се овогодинешни домаќини на Берлинскиот процес.

You must be logged in to post a comment Login

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР