Дипломатски скандал: Дачиќ во дуел со Вархељи

На состанокот со еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Варјељи со премиерката Ана Брнабиќ и членовите на нејзиниот кабинет се случил скандал.

Во еден момент српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ му се обратил на еврокомесарот со груб тон и го критикувал за неговите ставови за Србија.

Тој беше многу непријатен. Му рече дека не знае од каде е дека молчел додека киднапирале српски манастири на Косово да молчи за таксите што ги наметна Приштина за стока од Србија. – вели изворот кој присуствувал на состанокот.

Премиерката Ана Брнабиќ како и министерката за ЕУ ​​Јадранка Јоксимовиќ и министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ биле зачудени по што Вархељи го вклучил микрофонот и му се обратил на српскиот министер за надворешни работи.

Јас сум единствениот европски комесар што реагирав на таксите го осудив она што се случува во Црна Гора – Србија е првата земја во која дојдов по воведувањето на новата методологија и конечно дојдов тука да ви помогнам. – рекол Вархељи.

Потоа тој го исклучил микрофонот се приближил до Ана Брнабиќ се ракувал со неа и ја напуштил просторијата.

Дачиќ по средбата изјавил дека “не го нападнал него – туку ЕУ”.

Ја нападнав ЕУ затоа што не го почитува Бриселскиот договор за воведувањето на Косово во Поглавјето 35 така што сега сите тие да молчат за настаните во Црна Гора и се не e фер. – изјави Дачиќ.

Дачиќ додава дека тој му наредил на својот гостин да ја запраша опозицијата каква е нивната позиција за ЕУ – за Косово – за Бриселскиот договор – за Крим. Вели дека гостинот не го напуштил состанокот зашто бил налутен – туку затоа што се брзал.

You must be logged in to post a comment Login

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР