Царовска: Барам одговорност за лажните вести кои се со намера да шират паника во јавноста

Категорично ги демантирам невистините проширени од фб групата „Од нас за нас“ на социјалните медиуми, а пренесени од дел од порталите, за наводни содржини во учебници за второ одделение за изучување на сексуалното обарзование, објави вечерва министерката за образование Мила Царовска.

На обвинувањата од Царовска дека шират лажни вести, одговорија и од здружението „Од нас за нас“ и посочија каде може да се провери кој шири лажни вести за концептот за реформи.

– Веста е целосно лажна, а користените илустации воопшто не се дел од учебници и материјали од нашиот образовен систем. Ги повикувам граѓаните, родителите и учениците да не подлегнуваат на непроверени информации коишто се шират на социјалните медиуми, затоа што со истите се нанесува директна штета на Министерството за образование и наука, како и на целиот образовен систем. Прикажаните текстови и илустрации кои се прилепуваат на делови од Концепцијата не се извадени од наставни материјали предвидени за нашата земја. Барам одговорност за лажните вести кои се тенденциозни, со намера да шират паника и да ја манипулураат јавноста, а за постигање на цели кои немаат никаква допирна точка со унапредување на образованието, пишува министерката Царовска во нејзината објава на Фејсбук.

На обвинувањата за ширење лажни вести на министерката и одговорија и од „Од нас за нас“ за спорната објава.

You must be logged in to post a comment Login

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР