Во Кина речиси два месеца нема локален пренос на Ковид-19

Од 16 декември во Кина не е забележани ниту еден случај на локална трансмисија на Ковид-19, објави Националната комисија за здравство.

Комисијата соопшти дека се регистрирани 14 инфицирани лица во изминатите 12 дена, но оти сите се увезени од странство. Од кои седум се во Шангај, а другите во југоисточната провинција Гуангдонг.

Првпат во речиси два месеца во Кина нема локална трансмисија на вирусот, што сугерира дека воведените мерки за запирање на Ковид-19 во провинцијата Хебеи и во североисточните провинции Хеилонгчианг и Јилин даваат резултати.

You must be logged in to post a comment Login

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР