Дали знаете како да направите природен освежувач за домот?

И зошто да немате домашен велнес секој ден? Докажано е дека се чувствуваме подобро кога сме на чист и свеж простор и дека ароматерапијата го намалува стресот, па затоа е време да обезбедиме пријатни и здрави мириси, без дополнителни штетни состојки. Подолу ви донесуваме неколку начини на кои можете да направите свои освежувачи за простории со само неколку состојки што ги имате дома, а истовремено штедите и дишете здраво.

Како да направите природен освежувач за просторот?

Портокал и цимет

Додадете парчиња портокал и неколку лажици цимет во прав, или стапчиња цимет, во водата што врие на шпоретот. Исклучете ја ролната и оставете го садот на шпоретот или истурете во мала стаклена тегла и ставете го на често место во станот; прекрасен мирис ќе се прошири низ кујната и просториите на вашиот дом.

Масло во спреј

За да ги замените хемикалиите од освежувачот на воздух со пријатни есенцијални масла, потребни ви се есенцијално масло, вода и шише со прскалка. Измешајте три до четири капки есенцијално масло по ваш избор со чаша вода. Истурете ја течноста во шише со прскалка и користете ја како освежувач на воздухот. Протресете го шишето пред употреба. Со течноста можете да го попрскате воздухот, перниците, па дури и каучот.

You must be logged in to post a comment Login