Најскапиот играч на Барселона оди на операција, тоа е добра вест за клубот

Фелипе Кутињо дојде од Ливерпул во Барселона во јануари 2018 година. Потоа стана најскапиот играч во историјата на Барселона.

Барса досега им платила на Англичаните дури 145 милиони евра за Бразилецот. Со фиксен надомест од 120 милиони евра, Ливерпул добива 4,5 милиони евра за секое влегување на Барса во Лигата на шампионите, без оглед дали Кутињо е на Ноу Камп или е на позајмица, како што беше во Баерн минатата сезона. Актуелниот шампион на Англија доби пет милиони евра на секој од 15 натпревари што Кутињо ги играл за Барселона.

Единствениот бонус што не е платен е оној од 20 милиони евра откако Кутињо одигра 100 натпревари за Барселона. Поради лошите игри, позајмицата и тешката повреда на менискусот на коленото во декември минатата година, тој запре на 90 натпревари за Барселона. Сигурно ќе достигнеше стотка, а Барса затоа загубила 20 милиони евра доколку Кутињо не беше сериозно повреден, бидејќи тренерот Роналд Куман го користел скоро на секој натпревар.

Затоа раководството на Барселона, во екот на најтешката финансиска криза во историјата на клубот, сакале да го продадат големото разочарување (23 гола и 14 асистенции на 90 настапи) во зимскиот преоден рок, само за да не мора да му плати милионски бонус на Ливерпул.

Сепак, Кутињо сега, кон крајот на сезоната, треба да се опорави од артероскопијата на коленото и да се врати во тимот, со што веројатно ќе достигне вкупно 100 настапи за Барселона. Сепак, поради лошото закрепнување по медицинскиот зафат на 2 јануари, Кутињо мора да биде подложен на нова операција. Затоа сезоната за него е завршена.

Од Барселона отпатувал за Бразил, каде докторот на репрезентацијата хируршки ќе му отстрани дел од менискусот. Тој би можел да се врати на терените за два месеци, кога започнува Копа Америка.

Така тој ја спаси Барселона, а Ливерпул загуби 20 милиони евра.

You must be logged in to post a comment Login