Извршниот директор на Амазон и најбогатиот човек на светот,Џеф Безос, рече дека неговата компанија поддржува зголемување на стапката на данок на доход, пишува Си-Ен-Ен.

“Ние го поддржуваме фокусот на администрацијата на Бајден за смели инвестиции во инфраструктурата во САД. И демократите и републиканците ја поддржуваа инфраструктурата во минатото и ова е вистинско време да работиме заедно за да го оствариме тоа. Свесни сме дека за оваа инвестиција ќе бидат потребни отстапки од сите партии “, рече Безос.

Белата куќа поставува основа за зголемување на стапката на данок на добивка над сегашното ниво од 21% за да помогне во финансирање на амбициозен пакет за инфраструктура. Во изјавата на Безос е забележана поддршка за ваквиот потег, бидејќи многу други во деловната заедница предупредуваат дека тоа може да го загрози закрепнувањето од пандемијата.

Извршниот директор на Амазон во заминување е на некој начин неочекуван поборник за зголемување на даноците на компаниите. Тогашниот поранешен потпретседател Џо Бајден во 2019 година го повика Амазон за користење даночни олеснувања и одземања за намалување на износот на данок на добивка. Компанијата потоа возврати, велејќи дека ќе го плати секој долар што го должи и дека платила 2,6 милијарди долари данок на доход од 2016 година. Слично се случи минатата година, кога Бајден, овојпат како претседателски кандидат, како дел од пошироката критика на големите и успешни компании, рече дека Амазон треба да започне да плаќа данок. Амазон постојано повторува дека ги почитува сите закони за данок.

Компанијата неодамна се најде и на удар на демократската сенаторка Елизабет Ворен, која се залага за зголемување на даноците за големите корпорации. “Гигантските корпорации како Амазон доделуваат огромен профит на своите акционери, но тие користат дупки и даночни раеви за да не плаќаат скоро ништо за даноци. Едноставно не е во ред”, напиша Ворен на Твитер во март.

Амазон одговори: „Вие донесувате закони за данок, сенаторке Ворен, ние само ги почитуваме. Ако не ви се допаѓаат законите што ги донесевте, променете ги. Еве го фактот: Амазон плати милијарди долари данок на доход во последните само неколку години “.

За даночните години 2017 и 2018 година, финансиските извештаи на Амазон покажале дека очекува враќање од федералната влада, а не дека должи пари. За даночната година 2019, Амазон морал да плати данок од над 1 милијарда долари, што е нешто повеќе од еден процент од профитот. Амазон платил 1,7 милијарди долари федерални даноци во 2020 година, забележа компанијата како одговор на сенаторката Ворен. Нето добивката минатата година била 21,3 милијарди долари.