Данска и Германија пред укинување на носењето маски

Данска денеска го укина задолжителното носење маски на скоро сите јавни места, а германскиот министер за здравство исто така се залага за постепено отстранување на маските.

Данската влада и повеќето парламентарни партии се согласија да ги укинат правилата што се применуваат со месеци.

Данските граѓани сега треба да носат маски само во јавниот превоз.

Задолжителното носење маски ќе биде целосно укинато до 1 септември.

Ограничувањата во Данска постепено се укинати од пролетта. Речиси сите јавни места се отворени, освен ноќните клубови, кои ќе бидат отворени во септември.

Бројот на нови инфекции малку се зголемил со олеснувањето на правилата, но не драматично, и се намалил повторно во последните денови.

Само 315 нови инфекции се потврдени вчера, најниско од февруари, иако биле испитани помалку луѓе од вообичаеното.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести, Данска има инциденца од 215 заразени на 100.000 жители во последните две недели, што е најголема во Европската економска област.

Германскиот министер за здравство се залага и за постепено исклучување на обврската за носење маски.

„Падот на бројот на нови инфекции во Германија значи дека задолжителното носење маски на јавни места може да се укине“, рече денеска министерот Јенс Шпан во изјавата цитирана од локалниот печат.

„На ова треба да пристапуваме постепено, во согласност со падот на инциденцата“, рече тој. „Првично, обврската за носење маски на отворено може да биде укината.

Шест месеци по почетокот на кампањата за вакцинација, скоро половина од населението примило барем една доза. Двете дози ги примиле 25,7 проценти од граѓаните.

Во последните 24 часа има 549 ​​новоинфицирани, според институтот Роберт Кох, што е прв пат во повеќе од осум месеци да има помалку од 1.000 новоинфицирани во еден ден.

You must be logged in to post a comment Login