Голем пожар во складиште за пиротехника во Москва

Голем пожар изби во Москва, во складиште за пиротехника., по што дојде и до серија експлозии.

Огнот се прошири од магацинот до соседната зграда. Вкупната површина на пожарот е 150 квадратни метри. „Огнот зафати петарди и други направи исполнети со барут, соопшти Службата за итни ситуации.

„Складиштето со пиротехника гори, се слушаат експлозии”, изјави очевидец на пожарот за агенцијата ТАСС, додавајќи дека пожарот од магацинот се проширил и на соседната зграда.

Противпожарните екипи пристигнале на лице место, но побарале дополнителни единиците, бидејќи пожарот е надвор од контрола.

You must be logged in to post a comment Login