Магдалена Андерсон – прва жена премиер на Шведска

Шведскиот парламент денеска ја избра Магдалена Андерсон, претседателката на Социјалдемократската партија, за нов премиер, со што стана првата жена на чело на шведската влада во историјата на земјата.

Андерсон е избрана да го замени Стефан Левен на позицијата лидер на партијата и премиер, кој ги напушти тие две функции на почетокот на годинава, пренесуваат агенциите.

Поранешната министерка за финансии, исто како и денес, ќе се соочи со првата криза бидејќи, најверојатно, ќе биде отфрлен владиниот предлог-закон за буџетот, оценува „Ројтерс“.

You must be logged in to post a comment Login